Porady

Jak dbać o Baterie Litowo-Jonowe?

Jak dbać o Baterie Wysokiego Napięcia w samochodzie elektrycznym?

Jak dbać o Baterie Litowo-Jonowe? Jak dbać o Akumulator Wysokiego Napięcia w samochodzie elektrycznym? Co robić aby nie była potrzebna naprawa baterii litowo-jonowej w samochodzie elektrycznym?

Samochody elektryczne napędzane są Bateriami Wysokiego Napięcia, które to składają się z około setki, połączonych szeregowo, pojedynczych cel akumulatorów Litowo-Jonowych.

Pojedyńcza cela litowo-jonowa w pełni naładowana ma około 4.2 V. Co za tym idzie jej napięcie nominalne to 3,75V. Minimalne napięcie przy temperaturze większej od -20 degC równe 2.7V. Wynikiem tego praca baterii Litowo Jonowej w zakresie od 0% – 100% naładowania odbywa się tylko pomiędzy około 3.0V – 4.2V. Każde rozładowanie poniżej minimalnej wartości powoduje uszkodzenie Pakietu.

Bateria Litowa „nie lubi” być pozostawiona ani w pełni nałądowana, ani rozładowana do minimum. Im napięcie (na cele) bliższe wartości nominalnej (3,75V czyli około 50 , 55% stanu naładowania) tym bateria Litowa jest stabilniejsza blisko punktu równowagi. Wynika z tego, iż im blizej 50% naładowania (około 3.75V/cele), tym bateria będzie dłużej nam będzie służyć.
Bardzo dobrym przykładem jest nowy smartphone, dopiero co wyjęty z pudełka. W nowym telefonie tuż po uruchomieniu stan baterii nigdy nie jest na FULL. Ale i nigdy nie jest na poziomie od kilku, do kilkunastu procent. Po włączeniu okazuje się, że stan naładowania to około 50%. Jest to takzwany stan uśpienia akumulatora LiIon. Dzięki czemu uśpioną bateria Litowa(naładowaną przy urzyciu opcji STORAGE), można pozostawić w tym stanie nawet do 5 lat.

Jak dbać o Baterie Litowo-Jonowe w samochodzie elektrycznym? Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj na dłuższy okres czasu w pełni naładowaniej lub zupełnie rozładowaniej Bateri Litowo Jonowej. Uchroni Cię to przed wizytą w Serwisie Samochodów Elektrycznych Electro AutoBodo na często dość długotrwałej operacji Naprawy Bateri Wysokiego Napięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *